English
 
Naujienų prenumerata
Lankytojų statistika Hey.lt - Nemokamas lankytoj skaitliukas  
Pasieniečių mokykla 
Pasieniečių g. 11,
Medininkų k., LT-13192
Vilniaus r. sav.
Tel. (8 5) 219 8200,
anoniminio pasitikėjimo tel.
(8 5) 219 8250, el. paštas:
mokykla.dvkp@vsat.vrm.lt


Mokyklos patalpų video turas

Pasižvalgymai iš kitos barikadų pusės

Pasieniečių mokyklos galerijoje veikia Okupacijos ir laisvės kovų muziejaus parengta paroda „Atgimimo mitingai: žvilgsnis iš kitos barikadų pusės“.

 

XX amžiaus 9-ojo dešimtmečio pabaigoje prasidėję Atgimimo mitingai sutraukdavo tūkstantines minias. Pamiršę sovietinės okupacijos metais kausčiusią baimę, Lietuvos žmonės gyveno Laisvės ir Nepriklausomybės viltimi.

 

Didžioji dauguma į tokius mitingus ėjo, vedini patriotizmo, pakilių jausmų, troškimo išgirsti tiesos žodį. Tačiau buvo ir tokių, kurie, įsimaišęs į minią, slapčia dirbo. Nesankcionuotų mitingų ir susibūrimų dalyvius sekė budri KGB akis. Nesikišdami į mitinguotojų vaikymą, netalkindami milicijai, KGB darbuotojai slapta įrašinėjo kalbas, iškeltų plakatų turinį, registravo dalyvių skaičių, fotografavo. Tam, kad vėliau galėtų nustatyti jų tapatybę. Ilgainiui KGB sukaupė didelę tokių nuotraukų kolekciją. Jose įamžinti aktyvesni mitingų dalyviai buvo numeruojami, stengtasi juos identifikuoti. Galima tik įsivaizduoti, kas būtų laukę tų žmonių, jei būtų pavykę užgniaužti tautos Atgimimą! Sulaikymas, kvietimas į apklausas, atleidimas iš darbo ar mokslo įstaigos, baudžiamoji byla, „teisingas“ teismas... Dalis mūsų tautiečių, 1987 m. rugpjūčio 23 m. prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje surengto mitingo, skirto Molotovo-Ribentropo pakto metinėms paminėti, dalyvių nemalonumų neišvengė. Mitingas buvo pirmasis nesankcionuotas tokio tipo įvykis Lietuvos SSR ir pirmoji vieša antisovietinė demonstracija po 1972 m. Kauno įvykių, prasidėjusių po Romo Kalantos susideginimo.

 

1987 m. mitinge dalyvavo keli šimtai žmonių, po metų Vingio parke to paties slapto Sovietų Sąjungos ir Vokietijos sandėrio proga, – jau apie ketvirtis milijono. KGB filmavo ir fotografavo ir ten, tačiau mūsų baimė traukėsi, mažėjo ir nyko... Į galingą Sąjūdį susivienijusi Lietuva atkūrė nepriklausomą valstybę. O KGB darbuotojai 1991 m. rugpjūtį, žlugus pučui Maskvoje, išsikraustė iš grėsmingo pastato Gedimino prospekte. Didelę dalį savo archyvų jie išsivežė, tačiau kai kas liko. Liko jų darytos ir sistemintos nuotraukos. Šiandien jos liudija mūsų istoriją.

 

Praėjusį penktadienį, Gintaro Žagunio žūties metinių išvakarėse, atidaryta paroda veiks iki birželio pabaigos.

Renginių kalendorius
<< Sausis 2020 >>
P A T K P Š S
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
        Nori tapti pasieniečiu?     Stok mokytis pas mus!  


Nuotolinis mokymas


e. dienynas 


e.biblioteka 


 
Informacija stojantiesiems

 Oficiali svetainė


внж в литве